Architektura i krajobrazy Dolnego Śląska – Krzyżowa

Miejscowości położone nad morzem czy w górach z oczywistych względów są popularne wśród turystów i co roku przeżywają oblężenie ludzi nie tylko z Polski ale i świata, chcących się przekonać czy faktycznie sława danego miejsca pokrywa się z rzeczywistością. W większości przypadków właśnie tak jest, ponieważ istnieje pewna zależność, od której zwykle warunkuje się powodzenie turystyczne danej miejscowości. Jest to między innymi położenie, które im bardziej atrakcyjne turystycznie, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo, że wszystkie miejscowości bez względu na swoją wielkość będą bardzo popularne wśród turystów, a oni sami będą chętnie odwiedzać takie miejsca, zostawiając pieniądze w kieszeniach osób mieszkających tam.

Nie inaczej jest w przypadku Krzyżowej, małej wioski położonej w województwie dolnośląskim, która słynie ze swojej pięknej architektury i widoków, mimo że jest to bardzo mała miejscowość i wcale nie przypomina kurortu turystycznego. Piękna przyroda której matka natura nie poskąpiła swoich dóbr oraz dobre położenie, bo Krzyżowa leży nad rzeką Piławą, na skraju Równiny Świdnickiej to doskonała promocja turystyczna, która przyciąga zarówno miłośników pięknej i nieskażonej ludzką ręką natury, jak i historycznych budowli i budynków z bogatą historią oraz duszą. Warto wspomnieć o najważniejszym zabytku znajdującym się w Krzyżowej, który stanowi kompleks pałacowy pochodzący z epoki neobarokowej, którego mieszkańcy to szanowani obywatele RP z dawnych czasów. Doskonale zachowane pokoje i całe budynki są interesującą bryłą do zwiedzania. Cmentarz ewangelicki z 1851 roku to również nie lada gratka, bowiem tam w większości pochowani są mieszkańcy tego kompleksu.

Baza noclegowa tej małej miejscowości jest wystarczająca dla każdego, kto chce się tu zatrzymać na nocleg. Krzyżowa w swojej ofercie posiada pensjonat, kwatery prywatne oraz gospodarstwa agroturystyczne. Lokalizacja danej miejscowości zdecydowanie ma wpływ na to, czy jest ona atrakcyjna turystycznie czy też nie, natomiast Krzyżowa to miejsce które z pewnością takie jest. Warto odwiedzić tą wioskę, by móc dowiedzieć się więcej o jej wyjątkowej historii i równie niezwykłych mieszkańcach, o których do tej pory krążą legendy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *