Historia i atrakcje Łagowa

Łagów to niebywałe miejsce. Jego centrum to dawne podzamcze. W miejscu tym było niewiele zmian, aż od XIV wieku. Gdybyśmy zdecydowali się na nocleg w Łagowie, teraz, tak jak i dawniej, można by zamknąć go na noc. W zamku mieści się aktualnie luksusowy hotel, pod tajemniczą nazwę Defka, zaś przed wojną nazywał się on Am See. Od roku 1930 był własnością Leona Pineckiego, nazywanego królem podwójnego nelsona. Pinecki był urodzony w Stołuniu, jednak osiedlił się w Łagowie po zakończeniu swojej kariery zapaśniczej. Na temat jego osiągnięć w zapasach oraz niespotykanej rozpiętości ramion (2,5 metra) krąży dużo opowieści. Na cmentarzu w Łagowie jest jego nagrobek. Kariera w Ameryce pomogła Pineckiemu zgromadzić fundusze na kupno hotelu wraz z restauracją w Łagowie.

W tamtych czasach Łagów był popularnym kurortem. Pinecki był właścicielem hotelu do czasów powojennych. Pomimo tego, że w czasach okupacji przetrzymywany był w wielu więzieniach, udało mu się powrócić do miasteczka. Po wojnie nie pozwolono mu jednak zatrzymać hotelu, gdyż uznawany był za Niemca. W dzisiejszym budynku nie ma nawet wzmianki o Pinieckim. Tajemnicza nazwa hotelu Defka, pochodzi najprawdopodobniej z czasów, kiedy na zamku mieścił się zakładowy ośrodek wypoczynkowy dolnośląskiej fabryki kabli. Przypuszczenia takie są z powodu zachowanej bramy, która prowadzi na hotelowe zaplecze. Jest na niej napis DFK.

Kolejnymi atrakcjami turystycznymi jest zabytkowy cmentarz ewangelicki. Znajduje się on na wzgórzu Sokolej Góry. Cmentarz ten funkcjonował do czasów końca II wojny światowej. Aktualnie cmentarz jest bardzo mocno zaniedbany. Znaleźć na nim można wiele poniemieckich nagrobków. Pomniki mają bardzo ciekawy wygląd. Groby pochodzą z czasów XVIII, XIX oraz XX wieku. Inną atrakcją jest ścieżka przyrodniczo-historyczna Sokola Góra. Ścieżka biegnie przez około 1,5 kilometra. Ma na swojej trasie najcenniejsze oraz najstarsze zabytki przyrody. Do kolejnych atrakcji zaliczyć trzeba jezioro Trześniowskie, które jest największym, najgłębszym oraz najpiękniejszym akwenem Pojezierza Łagowskiego, powierzchnia wody wynosi ok 185 hektarów, a głębokość 58 metrów oraz Jezioro Łagowskie, które jest znacznie mniejsze i płytsze od poprzedniego. Jego powierzchnia wynosi około 82 hektary. Wypożyczając sprzęt wodny, można opłynąć dwa jeziora. Oba miejsca połączone są sztucznie stworzonym wąskim kanałem wodnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *