Iwonicz-Zdrój na mapie polskich uzdrowisk

Iwonicz Zdrój położony jest w malowniczej kotlinie Iwonickiego Potoku wśród pięknych wzgórz. Pierwsze wzmianki o właściwościach wód mineralnych tutaj odkrytych pochodzą z 1578 roku. Obydwie wojny mocno zniszczyły całą miejscowość. Obecnie Iwonicz to nowoczesny i wciąż rozwijający się ośrodek sanatoryjno–wypoczynkowy, który mimo znacznej rozbudowy nie stracił swojej atmosfery, a zachowane zabytkowe centrum stanowi unikalny zespół architektoniczny.

Podziwiając jego zabudowę oraz piękny park zdrojowy, natrafimy na szereg zabytków. Najważniejsze z nich to wille i budynki zdrojowe, „Bazar” z wieżą zegarową, Dom Zdrojowy, Stare Łazienki, Pijalnia Wód z krytym deptakiem, Stary Pałac, Belweder, Krakowiak, Biały Orzeł i wiele innych. Warto poświęcić trochę czasu i zwiedzić również zabytki tak zwanej małej architektury, np.: Statuę Matki Przedziwnej. Dla miłośników pieszych wędrówek w miasteczku przygotowano wiele ścieżek spacerowych.

Park Zdrojowy to wymarzone miejsce do aktywnego odpoczynku. W Iwoniczu Zdroju znajduje się również basen kryty i otwarty, korty tenisowe, boiska sportowe, a także siłownia i sauna. Ciekawym miejscem, chętnie odwiedzanym przez osoby mające problemy z górnym układem oddechowym, jest jaskinia solna. Co roku Iwonicz odwiedza wielu turystów i kuracjuszy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Baza noclegowa (pod adresem: ) to przede wszystkim ośrodki wypoczynkowe, sanatoria, domy wczasowe, pensjonaty, wille i pokoje gościnne. Jednym z elementów funkcjonowania środowiska jest życie kulturalne i sportowe.

W okresie letnim w kurorcie organizowane są koncerty i imprezy cykliczne, np.: Festiwal Polonijnych Zespołów Dziecięcych, Festiwal Karpacki, Dni Iwonicza-Zdroju, Międzynarodowe Seminarium Wokalno–Aktorskie, Koncert Rzeszowskiego Zespołu Instrumentów Dętych i wiele innych. W ciągu całego roku odbywa się tez wiele imprez sportowo–rekreacyjnych, między innymi zawody narciarskie czy masowe biegi. Każdy turysta i kuracjusz znajdzie tutaj coś dla siebie. Iwonicz-Zdrój to miejscowość, w której ciągle się coś dzieje. Warto odwiedzić te strony, jeśli nie na leczniczy turnus to przynajmniej na weekend. Czyste powietrze i dawka zdrowotnej wody mineralnej na pewno dobrze wpłyną na cały organizm. Każda pora roku jest dobra, aby spędzić tutaj trochę czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *