Karpacz – czyli góry i zabytki

Co warto zobaczyć w Karpaczu? Zapewne większość Polaków kojarzy tę miejscowość z górami. I całkiem słusznie. Znajdziemy tutaj najwyższy szczyt Karkonoszy, czyli Śnieżkę. Ma ona wysokość 1602 metrów nad poziomem morza. Kiedy ją zdobędziemy możemy również zobaczyć tamtejszą XVII-wieczną, drewnianą kapliczkę świętego Wawrzyńca, której zbudowanie sprawiło, że Karpacz nagle znalazł się na szlaku tak zwanej turystyki pielgrzymkowej. W górach warto również zwiedzić tamtejsze schroniska. W okolicy Małego Stawu znajduje się drewniane, XIX-wieczne schronisko „Samotnia”. Nieco dalej znajdziemy „Strzechę Akademicką” również zbudowaną z drewna, która pochodzi z początku XX wieku.

W Karpaczu nie zaszkodzi wybrać się na tamtejszą nieczynną już stację kolejową. Ma ona swoje początki w 1895 roku, kiedy to wjechał na nią pierwszy pociąg. Otwarcie tam linii kolejowej tak znacząco zwiększyło już duży ruch turystyczny, że trzeba było wybudować nowy dworzec – co też zrobiono w 1925 roku. Tę formę budynek zachował do dziś. Stację zawieszono w 2000 roku. Obecnie działa tam Muzeum Zabawek oraz miejska biblioteka. Samo miasto pełne jest wpisane do rejestru zabytków. Możemy w nim podziwiać wiele śladów historii oraz starych, najczęściej XIX-wiecznych budynków. Znajdziemy je między innymi na ulicy Konstytucji 3 Maja oraz Karkonoskiej. W miejscowości jest również dworek myśliwski, a w nieco innej jej części także stara chałupa, zwana czasami budą pasterską.

Karpacz swoją popularność wśród turystów zyskał głównie w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to zaczęły tutaj napływać dosłownie tłumy. Wtedy też powstała w miejscowości niezwykle bogata baza noclegowa (Karpacz –  http://meteor-turystyka.pl), która działa tak naprawdę do dnia dzisiejszego. W samej tylko górnej części miasta w tamtym czasie istniało 12 hoteli oraz ponad 50 pensjonatów, które były w stanie przyjąć łącznie prawie 1000 gości. Nie brakowało oczywiście także zajazdów i gospód, które również istnieją do tej pory. W tej chwili również mamy tutaj wiele pokoi gościnnych czy też innych obiektów, które oferują noclegi. Karpacz jest jednak o tyle ciekawym miastem, że w większości przypadków obecnie istniejące hotele czy pensjonaty to budynki pamiętające jeszcze przełom XIX i XX wieku, zatem można w jakimś stopniu uznać, że jednocześnie nocujemy oraz podziwiamy zabytki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *