Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem to znane uzdrowisko – miasteczko, z drewnianą zabudową i jak na miasto przystało rynkiem, okoliczną zabudową XIX wiecznych domów uzdrowiskowych i małych sklepików regionalnych. Obecnie rynek miasteczka kojarzony jest z najsłynniejszymi i najsmaczniejszymi lodami w Małopolsce, bowiem lokalne cukiernie i lodziarnie nie mają sobie równych, podobnie jak rozliczne propozycje noclegów w Krościenku nad Dunajcem.

Baza noclegowa Krościenka kierowana jest nie tylko do młodzieży, turystów, wczasowiczów, ale także do kuracjuszy, jeśli to uzdrowisko zechcą wybrać jako miejsce pobytu leczniczego i wypoczynkowego ze względu na walory i właściwości zdrowotne miejscowości.

Z Krościenka nad Dunajcem ciekawą propozycją kilkugodzinnej dłuższej wycieczki będzie wyprawa do pobliskiej Szczawnicy, kolejnego uzdrowiska z mineralnymi źródłami i piękną, zachowaną z XIX wieku zabudową zdrojową. W Szczawnicy–Leśnicy możemy pieszo dostać się na drugą stronę rzeki przez most i znaleźć się po malowniczej stronie Słowackich Pienin. Z tego miejsca warto wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę przepiękną trasą widokową o długości około 6 km, biegnącą wzdłuż Dunajca aż do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Ta słowacka maleńka wioska, jak sama nazwa wskazuje, ma coś wspólnego z klasztorem. Nazwa została utożsamiona jest z czerwoną dachówką  założonego w tym miejscu zespołu klasztornego z XIV wieku, należącego do kamedułów. Obiekt jest czynny cały rok i udostępniony do zwiedzania. W pobliżu jest zaplecze gastronomiczne. Pamiętajmy tylko, by mieć ze sobą dokument tożsamości, pozwalający poruszać się w strefie Shengen.

Na pokonanie tej trasy z Krościenka nad Dunajcem potrzeba około 3,5 godziny w jedną stronę. Możemy zdecydować się na powrót inną drogą – przejść przez stronę Polską, przekraczając most-kładkę w Sromowcach Niżnych (przejście tylko dla pieszych i rowerzystów) i po stronie polskiej liczyć na lokalne busy (niezbyt częste połączenia), jadące w kierunku Krościenka lub dostać się z tego miejsca do Nowego Targu, z którego do naszego punktu wypadowego średnio co godzinę kursują lokalne połączenia.

Nawet krótki urlop, powiązany z noclegiem w Krościenku, umożliwia poznanie największych osobliwości przyrodniczych Pienińskiego Parku Narodowego i obejrzenie zabytków kultury materialnej tej pięknej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *