Muzeum w Gnieźnie – historia Polski

Okres wakacyjny to idealny moment na zapoznanie dziecka z wartościami, o których na co dzień zapominamy. Opowieści o dawnych dziejach nie muszą być nudne, a wypełnianie rodzicielskiego i pedagogicznego obowiązku stanie się prawdziwą frajdą, gdy obierze się odpowiedni tor nauki. Otóż nic tak dobrze nie wspiera krzewienia patriotyzmu jak zapoznanie się z dawnym życiem rodaków w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Nie było łatwo, ale udało się i w 1956 roku założono tu pierwsze Muzeum Archeologiczne.

Zbiory zgromadzone na wystawach prezentują polskie wczesne średniowiecze, gdy kraj zaczynał się formować. Jak doskonale wiadomo Gniezno było pierwszą stolicą Polski, dlatego większość wycieczek szkolnych przyjeżdża, aby zrozumieć na czym polegał fenomen chrztu Polski w 966 roku oraz jak wyglądało władanie krajem przez pierwszych Piastów. Sale z wystawami stałymi muzeum mają różnorodną tematykę. Galeria z wyświetlanymi filmami w technologii 3D prezentuje początki państwa polskiego, a kolejne skupiają się na dawnym życiu w Gnieźnie, orężu wojowników królewskich oraz dynastii Piastów. Dyrektorzy placówki postarali się o idealne kopie takich dzieł sztuki, jak na przykład miecz koronacyjny „Szczerbiec” lub włócznia świętego Maurycego. Ponadto w muzeum można natknąć się na wystawy czasowe o szczególnym znaczeniu. W 2003 roku prezentowano kafle gotyckie i renesansowe, które wykopano podczas prac archeologicznych w Jankowie Dolnym oraz na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

Ze względu na duże zainteresowanie miastem, głównie przez szkolne grupy czy przez miłośników historii, powstało tu sporo hoteli, pensjonatów i hosteli. Bardzo łatwo znaleźć tu miejsce na sen, które przypadnie nam do gustu ze względu na cenę i standard. Warto przejrzeć katalog noclegowy trochę wcześniej ➜np.na Meteorze, by na spokojnie zarezerwować sobie dogodny nocleg.

Bywają muzea, których tematyka nudzi. Trudno zmuszać się do oglądania eksponatów całkowicie odmiennych od natury naszych przekonań lub fascynacji. Niektóre miejsca jednak po prostu należy odwiedzić, aby zrozumieć skąd się pochodzi i kim byli przodkowie. Bo jak mawiał Józef Piłsudski, naród może przetrwać wyłącznie zachowując pamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *