Zabytki Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka to miejscowość o głębokich historycznych korzeniach. Jej poświadczone początki sięgają bowiem aż jedenastego wieku, kiedy to funkcjonowała tutaj już na dobre doskonale rozwinięta osada. Dzięki temu, że w czasie burzliwej historii kraju miejscowość ta nie ucierpiała tak wyraźnie jak miasta położone bardziej na północ, zachował się tutaj niemalże idealnie pierwotny układ urbanistyczny. Stare Miasto zatem nadal, tak jak początkowo ułożone jest na planie owalu. W świetle takich okoliczności nie dziwi fakt, iż pięknie zachowało się tutaj również wiele zabytków architektonicznych i nie tylko.

Jednym z najstarszych zabytków Bystrzycy Kłodzkiej jest pochodzący z trzynastego wieku, utrzymany w gotyckim stylu kościół św. Michała Archanioła. Ten sakralny zabytek, będący zabytkowym skarnem miejscowości był oczywiście wielokrotnie na przestrzeni wieków przebudowywany i remontowany, z pierwotnego zatem układu niewiele do dziś pozostało. Niemniej jednak jest to obiekt warty bliższego poznania. Nie lada atrakcją w kontekście zabytków jest z pewnością również zachowany, pochodzący z szesnastego wieku miejski pręgierz. W dniu dzisiejszym stanowi on atrakcję turystyczną cieszącą przyjezdnych zwiedzających Mały Rynek. Ciekawostką jest, iż zabytek ten jest w pełni kamienny. Kolejną, lecz nie ostatnią a jedną z licznych zabytkowych atrakcji Bystrzycy Kłodzkiej jest dziewiętnastowieczny Ratusz, obdarzony jednak wspaniałą, pochodzącą z piętnastego wieku wieżą.

Bystrzyca Kłodzka dysponuje również licznymi zabytkowymi kamienicami, które do dziś są zamieszkiwane przez rodzimą ludność, turyści mogą je zatem podziwiać z zewnątrz. Większość jednak dostępnych w mieście zabytków przyjezdni mogą swobodnie zwiedzać. Bystrzyca Kłodzka jest miejscowością wartą odwiedzin nie tylko przez wzgląd na rozliczne atrakcje turystyczne, które stanowią niewątpliwie zabytki, ale również przez wzgląd na malownicze położenie.

Noclegi Bystrzycy Kłodzkiej rozciągają się na okoliczne wsie, więc każdy przybyły tutaj turysta pragnący poznać zarówno historię regionu, jak i jego przyrodę znajdzie odpowiednio usytuowane noclegi. Bystrzyca Kłodzka dysponuje głównie kwaterami i apartamentami prywatnymi, nie brakuje tutaj jednak również wszelkiego rodzaju pensjonatów, a miłośnicy biwakowania mogą zaznać niezapomnianej przygody w iście bajecznym otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *