Zabytki Podlasia – Pałac Branickich w Białymstoku

Mając w planach zwiedzanie terenów Podlasia, koniecznie odwiedzić należy Białystok. To miejsce, gdzie spotkamy wiele zapierających dech w piersiach zabytków. Do najciekawszych należy Pałac Branickich z zespołem parkowym – obecnie siedziba Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Znajdujący się tutaj pałac został przekazany wraz z przynależną ziemią za zasługi w wojnie ze Szwedami Stefanowi Czarneckiemu. On z kolei przekazał go swojej córce Katarzynie i zięciowi – Janowi Klemensowi Branickiemu.

Za czasów sprawowania rządów nad tymi terenami przez ród Branickich zamek przeszedł rozbudowę. W wieku XVII została ona zlecona architektowi Tylmanowi z Gameren, który miał stworzyć barokową rezydencję. W tym czasie z dawniejszej twierdzy powstał reprezentacyjny pałac. W następnym stuleciu pod okiem architekta Zygmunta Deybela powstała nowa elewacja dziedzińca oraz boczne skrzydła pałacu inspirowane wyraźnie francuskimi siedzibami rodowymi. Trzecim architektem, który kończył jego prace był Jakub Fontana, który nadał kształt wnętrzom, dodał rzeźby i altany. Pałac Branickich był w latach swojej świetności miejscem niezwykle modnym, nazywanym często „Wersalem Północy”. Bywali tu artyści, naukowcy, poeci, odbywały się gościnne występy grup teatralnych oraz solistów. W pałacu gościli również: August II, August III, książę kurlandzki Karol Krystian Wettyn, biskup i poeta Ignacy Krasicki, Stanisław August Poniatowski, cesarz Józef II Habsburg, wielki książę Paweł – późniejszy car, czy król Ludwik XVIII. Jeszcze w wieku XVIII w pałacu założona została Wojskowa Szkoła Budownictwa i Inżynierii, później mieściły się tutaj kolejne szkoły. Pod zaborem rosyjskim pałac przeżył upadek, a wiele dzieł sztuki i bogatego oraz kosztownego wyposażenia zostało rozgrabione. W wieku XX dawna siedziba rodowa przeznaczona została na cele administracyjne. Przez pewien czas w okresie I wojny światowej pałac Branickich pełnił rolę szpitala polowego. Aby dopełnić obrazu jego burzliwych dziejów dodać można, że w czasie wojny polsko – bolszewickiej był siedzibą Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski. Odbudowany w latach 60 – tych XX wieku z wojennych zniszczeń Pałac Branickich dziś mieści rektorat Uniwersytetu Medycznego. Zobaczyć można między innymi jak przepiękne pałacowe ogrody we francuskim stylu z żywopłotami, labiryntami i rzeźbami odzyskały dawną świetność, pomimo, że cały czas jeszcze trwa ich rekonstrukcja.

Białystok to dzisiejsza stolica województwa podlaskiego i serce regionu. Jeżeli wybieracie się zwiedzić te rejony i wykupić tu noclegi, Podlasie ugościć może was po królewsku w hotelach i dawnych zamkach oraz dworkach. Jednak baza noclegowa (meteor-turystyka.pl) oferuje również swojskie gospodarstwa i pensjonaty rozrzucone po okolicznych lasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *