Budowa domu jednorodzinnego – kiedy udać się do geodety?

Budowa domu jednorodzinnego – kiedy udać się do geodety?

Geodeta jest jednym z tych specjalistów, którego trzeba odwiedzić, gdy planuje się budowę domu jednorodzinnego.

Gdy konieczne są usługi geodezyjne Wieliczka to jedno z tych miast w Polsce, gdzie można z nich skorzystać. Gdy planowana jest zatem budowa domu w Wieliczce albo też w okolicznych miejscowościach, warto pamiętać o tym, że konieczna będzie wtedy pomoc geodety. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista? Jakie usługi prowadzi on w związku z udową domów?

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeta jest specjalistą zajmującym się prowadzeniem usług geodezyjnych polegających na przeprowadzaniu pomiarów oraz przygotowywaniu dokumentacji gruntów i budynków.

Pracy geodety nie powinno się mylić z pracą geologa. Chociaż każdy z tych specjalistów zajmuje się prowadzeniem usług dotyczących gruntów, to jednak nie oferują oni takiej samej obsługi. Geolog skupia się głównie badaniach gruntów, na przykład może on sprawdzić ich typ oraz wysokość wód gruntowych na danej działce.

Osobom zamierzającym zlecić usługi geodezyjne Wieliczka daje łatwy dostęp do specjalistów w tej dziedzinie – z ich ofertami można łatwo zapoznać się w internecie i od razu umówić się na spotkanie w korzystnym terminie.

Usługi geodezyjne podczas budowy domu

Osoby planujące budowę domu jednorodzinnego muszą skorzystać z usług geodezyjnych na kilku etapach związanych z inwestycją:

Przygotowanie mapy do celów projektowych

Aby zgłosić budowę domu jednorodzinnego albo uzyskać pozwolenie na jego budowę, konieczne jest przekazanie do urzędu mapy do celów projektowych. Jej przygotowaniem na bazie innych map zajmuje się geodeta.

Na mapie do celów projektowych umieszcza się wtedy informacje o położeniu domu, jego wielkości, otoczeniu, dlatego daje ona obraz po zakończeniu prac budowlanych.

Wytyczenie domu jednorodzinnego

Kolejnym etapem budowy domu jednorodzinnego, gdy potrzebne będą usługi geodezyjne Wieliczka oraz w innych miastach, będzie wytyczenie domu jednorodzinnego na działce.

Usługa ta polega na określeniu miejsca, w którym mają być prowadzone prace budowlane zgodnie z usytuowaniem budynku na mapie. Geodeta zaznacza wtedy narożniki budynku, pokazując, na jakim terenie mają być prowadzone prace.

Odbiór geodezyjny inwestycji

Również pomoc geodety będzie niezbędna po zakończeniu prac budowlanych, aby przeprowadzić odbiór geodezyjny inwestycji. Celem tego typu odbioru jest sprawdzenie, czy wzniesiony budynek odpowiada wcześniejszym planom i mapom.

Jak wybrać sprawdzonego geodetę?

Wobec tego geodeta jest specjalistą, który uczestniczy w wielu pracach związanych z budową domu jednorodzinnego – od przygotowania planów aż do zakończenia inwestycji.

Ważne jest zatem wybranie odpowiedniego fachowca w tej dziedzinie, który będzie mógł zaoferować pełną obsługę na najwyższym poziomie. Może on wtedy uczestniczyć w całym procesie, aby prowadzone prace były zgodne z przepisami.

Kompleksowe i profesjonalne usługi geodezyjne Wieliczka – skorzystaj z oferty geodety, który ma duże doświadczenie i zadba o to, aby inwestycja związana z budową domu mogła odbyć się bez problemów.

Dodaj komentarz