Jakie efekty dają treningi elektrostymulacji mięśniowej (EMS)?
Woman wearing biometric trackers during workout as her instructor supervises

Jakie efekty dają treningi elektrostymulacji mięśniowej (EMS)?

Elektrostymulacja mięśni, czyli EMS jest procesem wspierającym ich pracę. Obecnie jest ona bardzo popularna jako element treningów sportowych. Dzięki niemu nawet zwykły ruch umożliwia uzyskanie o wiele lepszych wyników. Na czym polegają treningi EMS? Jakie efekty można dzięki nim uzyskać?

Na czym polegają treningi EMS?

EMS, czyli elektrostymulacja, stymulacja elektryczna mięśni jest procedurą, która wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością, a jednocześnie bezpieczeństwem oraz nie ma wielu przeciwwskazań.

Początkowo bardzo często była ona używana w celu prowadzenia rehabilitacji, natomiast obecnie jest ona również elementem treningów sportowych, z których mogą korzystać zarówno zaawansowani i zawodowi sportowcy, jak i osoby początkujące.

Podczas treningów EMS wykorzystuje się specjalne urządzenia wytwarzające impulsy elektryczne – wskazuje trener z klubu Intime Mokotów Warszawa, w którym można skorzystać z tego typ treningów. Impulsy te docierają do tkanki mięśniowej, co powoduje aktywację jej pracy. Mięśnie działają intensywniej, dochodzi do ich lepszego ukrwienia oraz szybszego metabolizmu, co powoduje, że ćwiczenia mogą dać wtedy znacznie lepsze rezultaty w krótkim czasie.

W klubach prowadzących treningi EMS standardowy czas jednej sesji treningowej to zaledwie około 20-30 minut. Pozwala to na uzyskanie efektów, które podobne są do spędzenia nawet około 2-3 godzin na ruchu!

Kto może skorzystać z treningów EMS?

Treningi sportowe tego typu mają rozległe zastosowanie i są one wykorzystywane w wielu celach, między innymi jako wsparcie innych treningów, do zrzucenia nadmiaru kilogramów, by poprawić stan zdrowia i zredukować dolegliwości bólowe.

Elektrostymulacja mięśniowa może być prowadzona u osób w każdym wieku – również u seniorów. Ma ona również niewiele przeciwwskazań, do których zaliczane są głównie nieuregulowane i zaawansowane choroby serca i układu krążeniowego, wszczepiony rozrusznik serca, okres ciąży.

Treningi te są uznawane za bezpieczne i nie powodują one pojawienia się dolegliwości bólowych.

Jak odbywają się treningi EMS w klubach?

Kluby sportowe prowadzące treningi EMS organizują je jako treningi personalne. Oznacza to, że każdy klient klubu ma swojego trenera osobistego, z którym może omówić oczekiwane efekty, a on dobierze dla niego odpowiedni program ćwiczeniowy.

Podczas treningów nosi się specjalny rodzaj kamizelki, która wyposażona jest w elektrody. Doprowadzają one do mięśni impulsy elektryczne. Wykonuje się wtedy zalecone ćwiczenia – można zobaczyć je też na ekranie urządzenia do EMS.

Zwykle zaleca się 1-2 sesje ćwiczeniowe w ciągu tygodnia, dlatego też treningi EMS na pewno będą dobrym wyborem dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na aktywność fizyczną.

Jakie efekty dają treningi EMS?

Dzięki treningom EMS można uzyskać bardzo dobre wyniki, na przykład:

Wymodelowanie sylwetki

Pozwalają one na poprawę jej wyglądu. Zależnie od oczekiwanych rezultatów może być to podniesienie pośladków, wyszczuplenie talii, zmniejszenie brzuszka, zarysowanie mięśni.

Utrata tkanki tłuszczowej

Treningi EMS są również bardzo popularne wśród osób, które mają do zrzucenia nadmiar kilogramów. Pozwalają one wtedy na szybsze chudnięcie. Najlepiej prowadzić je wraz z dietą redukcyjną dla optymalnych efektów.

Zmniejszenie dolegliwości

Za pomocą treningów tego typu można również zredukować różne rodzaje dolegliwości, na przykład jak bolące plecy, obrzęki, bolesność mięśni. Treningi EMS mogą być też prowadzone jako element rehabilitacji.

Poprawa kondycji i zdrowia

Dzięki tym treningom można również uzyskać bardzo dobre rezultaty w ramach poprawy kondycji oraz stanu zdrowia, gdy są one prowadzone regularnie.

 

 

Dodaj komentarz