Jakie predyspozycje powinien mieć pilot samolotu?

Jakie predyspozycje powinien mieć pilot samolotu?

Byciem pilotem to bardzo odpowiedzialna i jednocześnie dość specyficzna praca. Niestety, nie każdy może nim zostać. Wyjaśniamy jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na pilota samolotu bądź śmigłowca.

Jaki powinien być kandydat na pilota?

Każda osoba, która marzy o lataniu i chce zostać pilotem powinna wiedzieć, że praca pilota jest niezwykle specyficzne i wymaga posiadania pewnych wyjątkowych predyspozycji. Aby zostać pilotem należy cieszyć się dobrym zdrowiem i silnymi nerwami, ale także i mieć odpowiedni charakter. Kandydat na pilota musi również być skrupulatny, dokładny, odpowiedzialny i spostrzegawczy. Musi również potrafić koncentrować się szybko i na długi czas, a także mieć podzielność uwagi i być odporny na silny stres. Piloci nierzadko podczas pracy napotykają właśnie stresująca sytuacje, a niekiedy nawet krytyczne, które wymagają szybkiej i przytomnej reakcji. Jakie zadania należą do pilota i w jakich warunkach musi on wykonywać swoje obowiązki?

Zadania pilota

Zostać pilotem może każdy, kto zdobędzie odpowiednią licencję, czyli ukończy szkolenie, zda egzamin i przejdzie pozytywnie badania lekarskie. Już po uzyskaniu uprawnień do sterowania maszyną, taka osoba może podjąć pracę jako pilot, na przykład samolotu sportowego, pasażerskiego bądź wojskowego. W tym artykule skupimy się jednak przede wszystkim na pilocie samolotu pasażerskiego. Do głównych zadań takie osoby należy prowadzenie lotu. Pilot musi zrobić wszystko, aby taki lot był bezpieczny i punktualny. To zupełnie jak w przypadku maszynistów czy kierowców autobusów – chodzi o to, aby pasażerowie dotarli bezpiecznie i na czas do miejsca docelowego. Pilotowanie samolotu pasażerskiego – podobnie jak prowadzenie pociągu czy właśnie autobusu – jest dość monotonne. Jeśli pogoda nie utrudnia lotu i z samolot nic się nie dzieje wystarczy zachować skupienie. Z tego powodu idealnym kandydatem na pilota jest osoba, która potrafi przez kilka godzin być skoncentrowana i dokładna. Co ważne, podczas zdobywania uprawnień wybiera się, na jakim typie samolotu chce się latać. Pilot musi cechować się również dużą i rozległą wiedzą, dotyczącą budowy maszyny i jej pilotowania, co ma wpływ na bezpieczeństwo pasażerów oraz załogi maszyny.

Jak wygląda praca pilota?

Miejscem pracy pilota jest kokpit, w którym musi podejmować decyzje, które są związane ze sterowaniem samolotu, a także i z wieloma innymi czynnikami. W tym miejscu znajduje się mnóstwo urządzeń kontrolnych i pomiarowych. Właśnie dlatego pilot musi mieć podzielną uwagę, ponieważ musi sprawdzać wszystkie te informacje, dobrze je interpretować i prawidłowo reagować. To bardzo ważne, szczególnie podczas zagrożenia. Urządzenia ostrzegają przed niebezpieczeństwem, ale to właśnie pilot musi odpowiednie na nie zareagować. Pilot może również komunikować się z pasażerami za pomocą interkomu. W taki sposób można wydawać komunikaty. Co ważne, to kapitan zarządza załogą i organizuje pracę oraz cały lot – pilot musi dostosować się do wszelkich decyzji kapitana, taka osoba musi więc również potrafić dostosować się do rozkazów kogoś innego.

Jak zostać pilotem? Aby zostać pilotem należy przejść szkolenia w odpowiednim miejscu, takim jak na przykład szkoła lotnicza Salt.Aero, aeroklub już zdecydować się na studia lotnicze. Po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu z teorii i praktyki można przystąpić do zdobycia licencji, która uprawnia do pilotowania konkretną maszynę.

Dodaj komentarz