Jakimi sprawami zajmuje się doradca finansowy?

Jakimi sprawami zajmuje się doradca finansowy?

Kim jest doradca finansowy i jaki jest główny obszar jego działań? Kiedy warto skorzystać z jego usług? Na te i inne pytania o tym zawodzie odpowie doradca finansowy z krakowskiego ap7.pl.

Jakich klientów obsługuje doradca finansowy?

Obszar działania doradcy finansowego z Krakowa ap7.pl obejmuje:

  • klientów prywatnych – w ramach tych działań doradca finansowy robi research oferty dla klientów indywidualnych wśród banków i innych instytucji finansowych, by znaleźć najlepszy sposób na finansowanie zewnętrzne klienta. Doradztwo bardzo często dotyczy kredytu hipotecznego – w tym temacie najmniej osób posiada wystarczającą wiedzę, by samemu zmierzyć się z rynkową ofertą i znaleźć coś, co nie ma ukrytych kosztów i zarazem atrakcyjny model spłaty rat. W ramach działań doradca może np. wysłać zapytania do banków, by dowiedzieć się, jakie oferują oni rodzaje kredytów, maksymalne ich wysokości oraz inne informacje, które pomogą w podjęciu tej długofalowej i odpowiedzialnej decyzji,
  • klientów biznesowych – wiele firm różnej wielkości potrzebuje finansowania zewnętrznego, by odzyskać płynność finansową lub zabezpieczyć ciągłość działalności operacyjnej. Na pomoc przychodzi doradca finansowy, który znajdzie najbardziej efektywne rozwiązanie, by uratować firmę w kryzysie. Może to być kredyt (wśród firm popularnym rodzajem finansowania jest kredyt obrotowy) lub doraźna pożyczka z atrakcyjnym oprocentowaniem i minimalną liczbą formalności do dopełnienia. 

Czym zajmuje się doradca finansowy?

Obszar działań doradcy finansowego jest bardzo szeroki – obejmuje przeróżne sposoby finansowania zewnętrznego (pożyczki, kredyty, leasing, gwarancję bankową). Jeden z głównych obszarów to doradztwo kredytowe. Doradca finansowy porównuje dostępne w bankach i innych instytucjach finansowych oferty kredytowe, by znaleźć najkorzystniejszą z punktu widzenia klienta opcję. W przypadku klientów indywidualnych najczęściej są to kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, rzadziej także inne produkty finansowe (kredyty samochodowe, konsolidacyjne i inne). Klienci biznesowi? Najczęściej potrzebują oni doraźnego zastrzyku finansowego w momencie przestoju w płatnościach lub też finansowania czegoś, co rozwinie ich biznes. Doradca finansowy proponuje rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb firmy – może to być np. kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny, leasing, gwarancja bankowa, konsolidacja i refinansowanie. Doradztwo inwestycyjne – kolejny obszar działań doradcy finansowego – to rozwiązanie nie tylko dla firm, które potrzebują środków na rozwój swojego biznesu. Mogą z niego także skorzystać osoby fizyczne, które wykorzystają te środki np. na zakup mieszkania.

W przypadku chęci zaciągnięcia w banku kredytu, doradca finansowy pomaga na każdym etapie tego przedsięwzięcia. Poza porównaniem ofert banków i wybraniem tej z najbardziej atrakcyjnymi warunkami, pomoże także w skompletowaniu dokumentów, wypełnieniu formularzy oraz na każdym innym etapie tego procesu, w tym także w kontakcie z przedstawicielem banku. Wielkim atutem pracy doradcy finansowego jest jego wiedza na temat rzeczywistych kosztów kredytów, takich jak odsetki, opłaty i prowizje, o których rzadko się myśli, szukając na własną rękę źródeł finansowania zewnętrznego.

Dodaj komentarz