Owoce egzotyczne – dlaczego warto je spożywać?

Owoce egzotyczne – dlaczego warto je spożywać?

W Polsce owocami egzotycznymi nazywa się te owoce, które pochodzą z krajów, gdzie panuje klimat tropikalnych, ale również i te, które pochodzą z miejsc bardzo oddalonych od Europy Środkowej. Czy warto je jeść? Jakie są ich zalety? Dlaczego warto zdecydować się na owoce z upraw ekologicznych?

Owoce egzotyczne w Polsce

Owocami egzotycznymi określa się u nas te owoce, które pochodzą z innych warunków klimatycznych niż te, które panują w Polsce. Hoduje się je za granicą i rozsyła po całym świecie, również do Polski. Do takich owoców należą m.in. ananas, awokado, granat, mango czy melon. Produkty te już dawno „zadomowiły” się w naszym kraju i nie są niczym nadzwyczajnym. Wiele osób spożywa je na co dzień, a także wykorzystuje do przygotowania różnych dań. Owoce egzotyczne są wyjątkowo bogate w cenna składniki odżywcze, które znakomicie wpływają na ludzki organizm.

Prozdrowotne działanie owoców egzotycznych

Owoce egzotyczne posiadają ogromną ilość witamin oraz składników mineralnych. Posiadają również przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się organizmu i skutecznie chronią nas przed chorobami nowotworowymi, a także redukują wolne rodniki. Warto wspomnieć również o sokach owocowych. Owoce w formie płynnej są znacznie lepiej i szybciej przyswajane przez organizm. Robiąc samodzielnie napoje możemy dostarczyć organizmowi dużą ilość elementów odżywczych. Może się to okazać bardzo pomocne wtedy, gdy nam po prostu czegoś brakuje w organizmie. Takie soki jednak należy przyrządzić samodzielnie. Napoje w kartonach i butelkach, które można kupić w zwykłych sklepach, są pasteryzowane, pozbawione wartości odżywczych i pełne cukru. Wszystko to może wyłącznie negatywnie na nas wpłynąć, pogorszyć nasze zdrowie i zwiększyć masę ciała. Najlepiej zakupić odpowiednie urządzenie – wyciskarkę do soków – i przygotowywać napoje z ulubionych owoców egzotycznych i nie tylko. Musimy jednak pamiętać, że owoce mają naturalne cukry, dlatego nie należy ich również codziennie spożywać. Najlepiej wypijać je raz na jakiś czas. Co ciekawe, warzywa tych cukrów nie mają, więc można je pić codziennie. Co do urządzenia do przygotowania napojów – należy postawić na wyciskarkę, sokowirówka podgrzewa napój i tym samym pozbawia się wielu cennych elementów odżywczych. 

Ekologiczne owoce egzotyczne

Zastanawiając się nad zakupem owoców egzotycznych powinniśmy pamiętać o tym, że musimy wybierać nie tylko dobrze wyglądające i świeże produkty. Warto zwrócić uwagę także na informację, czy dany produkt jest BIO, czyli pochodzi z upraw ekologicznych. A czym się uprawy ekologiczne? To metody, które mają nie zagrażać środowisku oraz zwierzętom. Ekologiczny sposób uprawy i produkcji nie wpływa negatywnie na środowisko bądź robi to w małym stopniu, ale znacznie mniejszym niż standardowe sposoby. Ponadto ekologiczne owoce egzotyczne i inne produkty są pozbawione szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ludzki organizm. Owoce egzotyczne BIO można zakupić w dobrych sklepach, zajmujących się sprzedażą ekologicznych produktów, tak jak na stronie – https://organic24.pl/category/owoce-ekologiczne-owoce-egzotyczne. Warto wspierać ekologiczne uprawy i dbać o to, aby zmniejszyć zanieczyszczenie gleby, wody oraz powietrza.

Dodaj komentarz