Podręczniki akademickie – kupować, wypożyczać, kserować?

Podręczniki akademickie – kupować, wypożyczać, kserować?

Do nauki w trakcie studiów używane są różnego rodzaju podręczniki. Jak można się w nie zaopatrzyć? Istnieje kilka metod.

Przeznaczone do wielu przedmiotów podręczniki akademickie są bardzo często niezbędne podczas nauki na różnych kierunkach. Gdy zatem trzeba z nich skorzystać, do dyspozycji jest kilka metod, które pozwalają na ich zdobycie. Jak zrobić to najtaniej, a jak najwygodniej?

 

Zakup podręczników akademickich – również w formie e-booków

Wielu studentów decyduje się na zakupienie podręczników akademickich. Niestety, tego typu publikacje na ogół nie są zbyt tanie. Są jednak sposoby, by kupować je bez przepłacania.

 

Przede wszystkim warto kupować podręczniki akademickie w sklepach internetowych, gdzie można znaleźć je w bardzo atrakcyjnych cenach. Zwykle są one nawet o ponad 10% tańsze niż cena na okładce, co może dać spore oszczędności.

 

Aby zapłacić jak najmniej, warto też porównać ceny w różnych księgarniach internetowych. To bardzo łatwe, ponieważ można zrobić to bez wychodzenia z mieszkania, akademika.

 

Warto też wskazać, że obecnie podręczniki akademickie można zamawiać również w formacie elektronicznym, czyli jako e-book. W wybranych przypadkach jest to też jedyny sposób, aby je pozyskać, gdy doszło do wyczerpania nakładu papierowej publikacji.

 

Wypożyczenie podręcznika akademickiego – tania opcja nie dla każdego

Podręczniki akademickie do wielu przedmiotów można także wypożyczać. Czy jednak jest to najlepsze rozwiązanie?

 

Zasadniczo wypożyczenie może być najtańszą opcją, ponieważ nie trzeba wtedy płacić za zakup książki. Jednak zdarza się, że uczelnianej bibliotece oraz w innych bibliotekach bardzo często nie ma potrzebnych podręczników.

 

Ponadto podręczniki akademickie wypożyczane są tylko na określony czas, na przykład trzeba oddać je po 2-3 tygodniach. W tym czasie nie zawsze można przeczytać całą książkę i zrobić z niej notatki.

 

Kserowanie podręczników akademickich – czy warto?

Wielu studentów, którzy chcieliby zdobyć podręczniki akademickie, decyduje się również na ich kserowanie albo skanowanie czy robienie im zdjęć.

 

Przede wszystkim warto wskazać, że takie postępowanie nie jest zawsze zgodne z prawem, ponieważ podręczniki są chronione odpowiednimi prawami autorskimi. Można robić to na własny użytek, jednak punkty ksero nie mogą robić tego legalnie.

 

Dodatkowo nauka z kserówek nie zawsze jest tak wygodna jak z podręcznika. Zabierają one najczęściej sporo miejsca, nie zawsze są w pełni czytelne, dlatego taka opcja nie zawsze będzie najlepsza również pod tym względem.

 

Ponadto kserowanie całej, grubej książki również może być związane ze sporym wydatkiem, więc nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie.

Dodaj komentarz