Uszczelki gumowe – właściwe dopasowanie to gwarancja szczelności
Hydraulic seals

Uszczelki gumowe – właściwe dopasowanie to gwarancja szczelności

Uszczelki wykonane z gumy to elementy, które mają szerokie zastosowanie. Właściwą szczelność zapewniają jednak tylko wtedy, gdy będą dopasowane.

Na rynku znajduje się szeroka gama uszczelek. Wśród nich najczęściej kupowane są uszczelki gumowe, do których produkcji stosowane są różne typy gum. Gumy, z których wytwarzane są uszczelki, po pewnym czasie przestają spełniać swoją funkcję. Wówczas bardzo duże znaczenie ma właściwe dopasowanie nowej uszczelki, ponieważ tylko wtedy, gdy zostanie ona dobrana prawidłowo, będzie mogła spełniać swoją funkcję.

Szerokie zastosowanie uszczelek z gumy

Wykonane z gumy uszczelki są obecnie stosowane w różnych miejscach, aby zapewnić szczelne połączenie pomiędzy stykającymi się ze sobą powierzchniami.

Wybrane zastosowania uszczelek z gumy:

  • uszczelki do okien i szyb
  • uszczelki do kabin prysznicowych
  • uszczelki do układów wentylacji
  • uszczelki do urządzeń i instalacji sanitarnych – hydrauliczne
  • uszczelki do urządzeń AGD
  • uszczelki motoryzacyjne
  • uszczelki do maszyn i urządzeń

Jest to tylko przykładowy wykaz, ponieważ uszczelki gumowe mają w rzeczywistości znacznie szersze zastosowanie i spotykane są w różnych obszarach – w przemyśle, gospodarstwie domowym.

Uszczelki gumowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aby dobrać właściwe uszczelki gumowe, trzeba w pierwszej kolejności określić ich przeznaczenie. Elementy tego typu muszą być bardzo precyzyjnie dopasowane, dlatego najlepiej dobierać je pod kątem miejsca ich zastosowania.

Uszczelki mogą mieć różne oznaczenia producentów, co pozwala na zakupienie zapasowych. Gdy jednak nie są one dostępne, wtedy duże znaczenie ma sprawdzenie kształtu oraz wymiarów uszczelki. Na tej podstawie także można dopasować je do konkretnego przeznaczenia, by uzyskać szczelne łączenie.

Przykładowo, w przypadku instalacji sanitarnych uszczelki mają okrągły kształt i dobierane są one pod kątem swojej średnicy. Z kolei uszczelki gumowe do okien mają formę profili dopasowanych do konstrukcji okien – najczęściej dobierane są one na podstawie obecnie używanych w nich uszczelek.

Warto też pamiętać o tym, że do produkcji uszczelek stosowane są różne rodzaje materiałów elastomerowych. Mają one także zróżnicowane właściwości, między innymi pod kątem odporności na chemikalia, niskie i wysokie temperatury.

Uszczelki gumowe na wymiar

Na polskim rynku działają także firmy, które wykonują uszczelki gumowe na indywidualne zamówienie klientów.

Usługi tego typu polegają na przygotowaniu uszczelek o określonym kształcie zgodnie z projektem dostarczonym przez klienta. Wybrane firmy mogą także zaprojektować uszczelkę na podstawie przekazanej przez klienta lub też dopasować ją do miejsca jej zastosowania.

Najczęściej uszczelki na wymiar kupowane są przez firmy, które wykorzystują je w maszynach i urządzeniach, do których trudno dobrać odpowiednie rodzaje gotowych wyrobów uszczelniających.

Z ofertami firm produkujących uszczelki gumowe można zapoznać się bliżej bezpośrednio na ich stronach internetowych. Wiele firm prowadzi też własne sklepy internetowe z uszczelkami

Ten post ma jeden komentarz

  1. Koledzy temat wężyków do podłączenia baterii – wymieniłem wężyki parę miesięcy temu no i ostatnio wystąpiło lekkie kapanie na złączeniu 2 węży z ciepłej wody… po dokręceniu problem ustąpił… dzisiaj znowu to samo… chcę wymienić uszczelki… które zastosować te gumowe takie jak były czy może zmienić na te czerwone? kiedyś był podział wężyków na ciepłą i zimną wodę… jest jakaś różnica w tych uszczelkach?

Dodaj komentarz