Z łupieżem skóry głowy zmaga się wiele osób. Jak dochodzi do takiej dolegliwości? Jakie metody leczenia łupieżu są najskuteczniejsze?
Łupież – co to jest?
Łupież jest powszechnym stanem skóry głowy charakteryzującym się usuwaniem martwych komórek skóry ze skóry głowy, które mają postać lekkich, cienkich, białych płatków. Może powodować łuszczenie się, swędzenie, a czasem tłuste lub suche plamy na skórze głowy.
Jak dochodzi do łupieżu?
Łupież jest często spowodowany przerostem grzyba Malassezia, który naturalnie występuje na skórze głowy. Wywołuje on łupież oraz łojotokowe zapalenie skóry głowy, gdy dochodzi do jego nadmiernego przerostu. Sucha skóra może sprawić, że sklep będzie bardziej podatny na łupież. Zimna pogoda, niska wilgotność, nadmierne mycie włosów lub używanie ostrych albo uczulających substancji do sklepu i włosów może przyczynić się powstawania łupieżu. Również dolegliwość ta często występuje wraz z łojotokowym zapaleniem skóry, stanem skóry charakteryzującym się zaczerwienieniem i tłustą skórą. Łojotokowe zapalenie skóry dotyka obszarów bogatych w gruczoły łojowe, w tym skóry głowy. Należy też wskazać, że zbyt rzadkie mycie włosów lub nieprawidłowe oczyszczanie skóry głowy może przyczynić się do gromadzenia się sebum, martwych komórek skóry i brudu, co prowadzi do pojawienia się łupieżu.
Czy konieczna jest konsultacja z dermatologiem?
W przypadku nawracających problemów z łupieżem warto skonsultować się z dermatologiem. Jeśli poszukiwany jest dobry dermatolog Kraków jest jednym z miast, gdzie można zapisać się na konsultację ze specjalistą w dziedzinie dermatologii i uzyskać kompleksowe wsparcie. Lekarz zbada wtedy skórę głowy i zaleci najlepsze produkty i sposoby postępowania. Pomoc dla osób dotkniętych problemem uporczywego łupieżu oferuje między innymi Instytut Bielenda, z którego usługami można bliżej zapoznać się na stronie internetowej: https://instytut.bielenda.pl/oferta/dermatologia-krakow/konsultacje-dermatologiczne/.
Jak leczyć łupież?
Leczenie łupieżu jest możliwe na różne sposoby, zależnie od przyczyny i nasilenia tej dolegliwości dermatologicznej:
Regularne mycie szamponem
Regularnie myj włosy delikatnym, leczniczym szamponem przeciwłupieżowym, który zawiera w składzie substancje redukujące ten rodzaj zmiany.
Leczenie przeciwgrzybicze
Jeśli szampony dostępne bez recepty nie przynoszą wystarczającej ulgi, dermatolog może przepisać silniejsze przeciwgrzybicze szampony, kremy lub płyny do zwalczania grzyba Malassezia.
Unikanie substancji drażniących
Trzeba uważać na niektóre produkty do włosów, ponieważ mogą one podrażniać skórę głowy i nasilać łupież. Zaleca się między innymi ograniczenie używania lakierów do włosów, pianek, żeli i innych produktów do stylizacji oraz szamponów zawierających silne detergenty jak SLS czy SLES.
Dbanie o skóry głowy
Unikaj drapania skóry głowy, ponieważ może to prowadzić do dalszych podrażnień. Podczas mycia głowy wykonaj delikatny masaż, który pozwoli na pobudzenie krążenia i skuteczniejsze usunięcie zanieczyszczeń, sebum i martwych komórek skórnych.