Odzież dla pracowników – jak ją dobrać i gdzie zamówić?

Odzież dla pracowników – jak ją dobrać i gdzie zamówić?

Dostarczeniem odpowiednich ubrań dla pracowników zajmuje się pracodawca, który zobowiązany jest do tego przepisami prawa. W jakich sytuacjach pracodawca musi przekazać pracownikom ubrania? Jak dobrać je wtedy odpowiednio? Gdzie je zamówić? Sprawdź najważniejsze informacje!

Kiedy pracodawca musi przekazać pracownikom ubrania?

Zgodnie z przepisami prawa pracodawca w określonych sytuacjach musi przekazać swoim pracownikom odpowiednią odzież. Kiedy jest ona konieczna?

Przede wszystkim ubrania powinny być dostarczone przez pracodawcę wtedy, gdy ubrania pracownika mogą ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu na skutek prowadzonych na stanowisku pracy czynności. Również są one konieczne w przypadku, gdy pracownik jest narażony na swoim stanowisku na czynniki niebezpieczne i szkodliwe, dlatego odzież służy wtedy jako odpowiednia ochrona przed nimi.

Warto jednak wskazać, że pracodawca może też przekazać ubrania w innych przypadkach, gdy nie jest on do tego zobowiązany prawem. Przykładowo jest to często praktykowane w przypadku, gdy pracodawca chce stworzyć ujednolicony sposób ubioru pracowników. Wtedy często stosowna jest odzież personalizowana, na przykład odzież Mark-Helper, która może być haftowana, wykończona nadrukami.

Rodzaje odzieży pracowniczej: robocza i ochronna

Odzież pracownicza dzielona jest na dwie główne kategorie, czyli na odzież roboczą oraz na odzież ochronną. Czym różnią się one pomiędzy sobą?

Odzież robocza jest odzieżą traktowaną jako podstawowa, która nie zapewnia specjalnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, ale zabezpiecza głównie przed zabrudzeniem i zniszczeniem odzieży pracownika. Może być też używana zamiast odzieży używanej przez pracowników. Często stosowana jest ona między innymi na stanowiskach pracy w halach produkcyjnych, warsztatach.

Odzież ochronna natomiast ma na celu zapewnienie wyższego stopnia ochrony dla pracowników, na przykład w przypadku pojawienia się czynników termicznych, fizycznych, biologicznych czy chemicznych. Może ona mieć właściwości antyelektrostatyczne, może chronić przed wysokimi i niskimi temperaturami, może być trudnopalna, mieć właściwości odblaskowe, chronić przed wirusami, bakteriami. Taka odzież musi też spełniać odpowiednie normy.

Jak dobrać odpowiednią odzież dla pracowników?

Pracodawca, który chce wybrać właściwą odzież dla pracowników, musi przede wszystkim ocenić, jaki jej rodzaj jest potrzebny. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma rodzaj stanowiska pracy oraz występujące na nim zagrożenia. Właśnie dlatego należy uwzględnić wtedy dokumenty BHP lub skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Następnie odzież ta musi być dobrana pod względem warunków panujących na stanowisku, na przykład temperaturowych. Można bowiem znaleźć ją w sprzedaży w wariantach letnich, przejściowych, zimowych. Odzież Mark-Helper dostępna jest właśnie w takich wariantach.

Trzeba też uwzględnić rozmiary odzieży roboczej oraz odzieży ochronnej. W tym przypadku pracodawca powinien uzgodnić je z pracownikami, aby pasowały odpowiednio.

Personalizacja odzieży pracowniczej – kiedy warto?

Warto też wskazać, że odzież pracownicza może być poddawana personalizacji, co zostało wspomniane już wcześniej. Wykonane na niej nadruki oraz hafty mogą sprawić, że nabierze ona unikatowego wyglądu i dzięki temu będzie również spełniała dodatkowe funkcje.

Będzie to na pewno bardzo dobry pomysł wtedy, gdy pracodawca chce zadbać o wizerunek oraz o rozpoznawalność swojego biznesu, dlatego jest to korzystny wybór pod kątem marketingowym.

 

Dodaj komentarz